Ροζ φύλλο για τον Α.Ο. Μυκόνου εκτός με τη Δάφνη Δαφνίου

Με το ροζ φύλλο αγώνα στις αποσκευές του επιστρέφει στη βάση του ο Α.Ο. Μυκόνου μετά τη νίκη στην έδρα της Δάφνης Δαφνίου με 76-79. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στη μεγαλύτερη διάρκειά του όμως στο τέλος «μίλησε» η ποιότητα και η εμπειρία των παικτών του Γιάννη Τζήμα. Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν 26-21. Στη συνέχεια ο Α.Ο. Μυκόνου ανέβασε την απόδοσή του και πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα ισόπαλος 42-42 με την αντίπαλό του.

Στο 3ο δεκάλεπτο η ομάδα μας πάτησε γκάζι και προηγήθηκε 52-61. Στο τελευταίο μέρος του αγώνα ενώ όλα έδειχναν ότι η νίκη ήταν «κλειδωμένη» αφού το σκορ ήταν 62-71 λίγα λεπτά πριν τη λήξη οι παίκτες της Δάφνης Δαφνίου ευστόχησαν σε τρία συνεχόμενα τρίποντα ισοφάρισαν και έδωσαν διαστάσεις θρίλερ στην αναμέτρηση. Στο κρίσιμο διάστημα που απέμενε οι Σταμάτης και Σπυριδωνίδης ήταν οι κύριοι εκφραστές των επιθετικών ενεργειών για τον Α.Ο. Μυκόνου που έφτασε στην τελική επικράτηση με 76-79. Το παρών στο γήπεδο έδωσε και ο πρόεδρος της Α.Ε. Μυκόνου Αλέξανδρος Κουκάς, ο οποίος αναμένει την αυριανή κλήρωση για το πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής!

Διαιτητές : Κατσαπρακάκης-Κουκουλεκίδης Β.-Ροδίτης

Δεκάλεπτα : 26-21, 42-42, 52-61, 76-79

Δάφνη Δαφνίου (Στρατικόπουλος) : Δελίδης 8 (1), Μεσκί 8, Ετζιάκα 25 (3), Μήτσου 7 (1), Παπαδόπουλος 15 (5), Λιαράκος, Γκάτζο 13 (3), Μανιάς

Μύκονος (Τζήμας) : Καράμπουλας 17 (1), Σταμάτης 22 (2), Σπυριδωνίδης 14 (1), Καμπούρης 4, Σπυρόπουλος 10, Ονάσογλου 3, Μάρτζος 7 (2), Καραμανλής 2, Κόνσουλας