Ιστορική πρόκριση στο Final Four για τον Α.Ο. Μυκόνου

Η ομάδα μπάσκετ του Α.Ο. Μυκόνου πανηγυρίζει μία ιστορική στιγμή, καθώς κατάφερε μεγάλη εκτός έδρας νίκη με 43-79 απέναντι στον Α.Ο. Ερμούπολης και προκρίθηκε ως πρώτη στον όμιλο της για πρώτη φορά στο Final Four Ανδρών που πιθανότατα θα γίνει στη Σαντορίνη.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η ομάδα της Σύρου ξεκίνησε δυνατά το ματς δείχνοντας πως θέλει να το διεκδικήσει, καταφέρνοντας να προηγηθεί στο πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 14-12. Από εκεί και ύστερα οι Μυκονιάτες αφυπνίστηκαν κάνοντας ένα αρκετά καλό 2ο δεκάλεπτο κατάφεραν να προηγηθούν με 31-37.
Ο Α.Ο. Μυκόνου από εκεί και πέρα δεν έχασε το προβάδισμα στο σκορ, αλλά με μια πολύ καλή εμφάνιση στο 3ο δεκάλεπτο έφτασε τη διάφορα στους 19 πόντους (37-56), και στο τέλος κατάφερε να κερδίσει το ματς με 43-79, εξασφαλίζοντας έτσι τη πρόκριση και για το Final four του πρωταθλήματος.
Α.Ο. ΕΡΜΟΥΠΟΛΗΣ – Α.Ο. ΜΥΚΟΝΟΥ 43-79
Δεκάλεπτα: 14-12, 17-25, 6-19, 6-23
Α.Ο. Ερμούπολης (Μαύρος Α.): Σαβρακίδης 4 (1), Πατάπης 16, Τσιώλης, Γαβιώτης 2, Αρμακόλας 1, Καραμολέγκος 9(1), Πολίτης 2, Κάκογλου, Χατζηαναγνώστου, Κογκολάκης 2, Αλιφραγκής 4, Στέλλας 3 (1)
Α.Ο. Μυκόνου (Σκόρδος Γ.): Μπομπάι 3 (1), Μπάλλας 5(1), Κονταρίνης, Κουτσούκος, Σαχάς Γ. 10 (1), Σαμάνογλου, Καραγκούνης 2, Σαχάς Ι 24 (1), Κέφης 11, Βασίλιεβ 16 (2), Κουσαθανάς, Κολιούλης 8