Νίκη με θρίλερ στη πρεμιέρα της Β’ Φάσης

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σαραντάκο που μπλόκαρε το πέναλντι του Γιογιού στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο Α.Ο. Μυκόνου επικράτησε με 1-0 της Ανω Μεράς. Το σκορ για την ομάδα μας άνοιξε στο 16′ ο Ελ Μπαντρί με αριστερό πλασέ έπειτα από πολύ ωραίο συνδυασμό με τον Βλαχόπουλο. Eγινε ένας ωραίος αγώνας και από τις δύο ομάδες, ωστόσο η διαιτησία ήταν ο αρνητικός πρωταγωνιστής του αγώνα, προκαλώντας την οργή των γηπεδούχων για τις αποφάσεις τους. Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα μας φωνάζει για πέναλντι που έγινε εις βάρος του Μύρντινα που ήταν και αποβολή καθώς ο αμυντικός της Ανω Μεράς ήταν τελευταίος. Κάτι που θα άλλαζε τελείως τις ισορροπίες του αγώνα. Δόθηκαν επίσης 3 ανύπαρπακτα οφσάιντ σε φάσεις για γκολ και στο τέλος κρατήθηκαν αναίτια πάνω από δέκα λεπτά καθυστέρηση. Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων δόθηκε πέναλντι για χέρι του Κουκά ορθώς, ωστόσο το ματς θα έπρεπε να είχε λήξει πολύ νωρίτερα. Ευτυχώς ο Σαραντάκος κατάφερε να μπλοκάρει την εκτέλεση του Γιογιού πέφτοντας στην αριστερή γωνία και η ομάδα μας κράτησε τη νίκη. Ελπίζουμε αυτή να ήταν η τελευταία φορά που βλέπουμε μια τόσο απαράδεκτη διαιτησία που δεν αρμόζει στην ποιότητα του ποδοσφαίρου που παίζεται στις Κυκλάδες. Aν έχουμε τέτοια διαιτησία στο γήπεδο μας, τρομάζουμε στο τι αντιμετώπιση θα έχουμε εκτός έδρας. Kάτι που να είστε σίγουροι δεν θα ανεχτούμε να ξανασυμβει.

Α.Ο. Μυκόνου (Παχατουρίδης Θ.): Σαραντάκος, Μπαλής, Βαλαμούτης (76′ Κουκάς), Αργυρίου, Θεοδώρου, Ράγια Χ. (90’+ Καρατζάς), Αμπαδίνης, Μύρντινας, Τόσκα (82′ Ασλάνι), Ελ Μπαντρί, Βλαχόπουλος

Α.Σ. Ανω Μεράς (Τζιόβας Ν.): Πουλάκης, Μπουμπούρης, Κουτσούκος (18′ Κουκάς), Τσελάι, Κεκελής, Κεραμιδάς (72′ Μαρτίνος), Ασημομύτης (82′ Ρράπαι), Ντιαιέ, Τουρέ, Γιογιός, Δήμα