Νικηφόρο Διήμερο για παίδες και άνδρες

Νικηφόρο ήταν το διήμερο 4-5/11 για τα μπασκετικά τμήματα του ΑΟ ΜΥΚΟΝΟΥ

Παρασκευή 4/11
ΑΡΗΣ ΣΥΡΟΥ-ΑΟ ΜΥΚΟΝΟΥ 22-85(Παίδων).
•Την αρχή την έκαναν οι Παίδες την Παρασκευή,όπου στο κλειστό Α.Βικέλλας στην Ερμουπολη της Σύρου επικράτησαν με 85-22 του Άρη Σύρου και διπλασίασαν τος νίκες του στο πρωταθλημα.
•Οι Παίδες πηραν απο νωρίς κεφαλι στο σκορ με 13-2 και ανεβαζαν ολοένα την διαφορά με pressing σε ολο το γήπεδο.
•Στο Β´ ημίχρονο προσπάθησαν να μειώσουν τα λάθη τους και να αντιμετωπίσουν καταστάσεις στο set παιχνίδι μέχρι και την λήξη του.

Σάββατο 5/11
ΑΟ ΜΥΚΟΝΟΥ-ΤΑΚ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΩΝΑΣ 63-62 (Ανδρών)
•Με νίκη στην πρεμιέρα τους για το φετινό πρωτάθλημα,ξεκίνησαν και οι Άνδρες επικρατώντας δύσκολα του αντίστοιχου συλλόγου από την Τήνο σε ένα κλασσικό κυκλαδίτικο ντέρμπυ,σε έναν αγώνα που διεξήχθη επίσης στην Σύρο.
•Το ματς είχε πολλες εναλλαγες στο σκορ με τον Περιστεριώνα να αντιδρα στο αρχικό του μούδιασμα και να προηγείται στο δεκάλεπτο 10-16.
•Με αντεπίθεση διαρκείας ο ΑΟΜ έκλεισε προηγουμενος με 31-26 το ημίχρονο ενώ στο 29´ το σκορ ηταν στο 49-35 υπέρ του.
•Στο τελευταιο δεκάλεπτο τα λάθη απο την ομάδα μας και η εξαιρετική ευστοχία των Τηνιακων παικτων από τα 6.75μ,εφερε το ματς στα ίσα,αλλά η ψυχραιμία στα τελευταία λεπτά εφερε και το θετικό αποτέλεσμα.

Συγχαρητηρια σε ολους και καλη συνεχεια στους επομενους αγώνες ολων των τμηματων μας.